Parametrics
EP3C40Q240C8N absolute maximum ratings: (1)Supply voltage for internal logic: -0.5V to 1.8V; (2)Supply voltage for output buffers: -0.5V to 3.9V; (3)Supply voltage (analog) for phase-locked loop (PLL) regulator: -0.5V to 3.75V; (4)Supply voltage (digital) for PLL: -0.5V to 1.8V; (5)DC input voltage: -0.5V to 3.95V; (6)DC output current, per pin: -25mA to 40mA; (7)Electrostatic discharge voltage using the human body model: ±2000V; (8)Electrostatic discharge voltage using the charged device model: ±500V; (9)Storage temperature: -65℃ to 150℃; (10)Operating junction temperature: -40℃ to 125℃.