Parametrics
XC9572-15PQG100C absolute maximum ratings: (1)Supply voltage relative to GND: -0.5 to 7.0V; (2)DC input voltage relative to GND: -0.5 to VCC + 0.5V; (3)Voltage applied to 3-state output with respect to GND: -0.5 to VCC + 0.5V; (4)Storage temperature: -65℃ to +150℃; (5)Max soldering temperature (10 s @ 1/16 in = 1.5 mm): +260℃.
Features
XC9572-15PQG100C features: (1)Extensive IEEE Std 1149.1 boundary-scan (JTAG) support; (2)Programmable power reduction mode in each macrocell; (3)Slew rate control on individual outputs; (4)User programmable ground pin capability; (5)Extended pattern security features for design protection; (6)High-drive 24 mA outputs; (7)3.3 V or 5 V I/O capability; (8)Advanced CMOS 5V FastFLASH technology; (9)Supports parallel programming of more than one XC9500 concurrently; (10)Available in 44-pin PLCC, 84-pin PLCC, 100-pin PQFP and 100-pin TQFP packages; (11)7.5 ns pin-to-pin logic delays on all pins; (12)fCNT to 125 MHz; (13)72 macrocells with 1,600 usable gates; (14)Up to 72 user I/O pins; (15)5 V in-system programmable (ISP); (16)Endurance of 10,000 program/erase cycles; (17)Program/erase over full commercial voltage and temperature range; (18)Enhanced pin-locking architecture; (19)Flexible 36V18 Function Block.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 XC9572-15PQG100C |
 Data Sheet |
 Negotiable |
Quantity | ||||||||||||||||
 XC9500 |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 XC9500XV |
 Other |
 XC9501 |
 XC9503B093AR-G |
 IC REG BUCK ADJ 1A DL 10MSOP |