The LX8384-00CDD is a positive regulator designed to provide 5A output current. The LX8384-00CDD yields higher efficiency than currently available devices with all internal circuitry designed to operate down to a 1V input-to-output differential. In each of these products, the dropout voltage is fully specified as a function of load current. Dropout is guaranteed at a maximum of 1.3V (8384A) and 1.5V (8384) at maximum output current, decreasing at lower load currents. The applications of the LX8384-00CDD are pentium processor vre applications, high efficiency linear regulators, post regulators for switching power supplies, battery chargers, constant current regulators, cyrix 6x86tm, amd-k5tm.
Parametrics
LX8384-00CDD absolute maximum ratings: (1)Power Dissipation: Internally Limited; (2)Input Voltage: 10V; (3)Input to Output Voltage Differential: 10V; (4)Operating Junction Temperature: 150℃; (5)Lead Temperature (Soldering, 10 seconds): 300℃.
Features
LX8384-00CDD features: (1)three-terminal adjustable or fixed output; (2)guaranteed < 1.3V headroom at 5A; (3)guaranteed 2.0% max. reference tolerance; (4)guaranteed 1.0% max. reference tolerance; (5)output current of 5A minimum; (6)0.015% line regulation; (7)0.15% load regulation.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 LX8384-00CDD |
 IC REG LDO ADJ 5A TO263 |
 Data Sheet |
 Negotiable |
Quantity | ||||
 LX8382-00CP |
 IC REG LDO ADJ 10A TO220 |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 LX8382-00CV |
 IC REG LDO ADJ 10A TO247 |
 LX8382-33CP |
 IC REG LDO 3.3V 10A TO220 |
 LX8382-33CV |
 IC REG LDO 3.3V 10A TO247 |
 LX8382A-00CP |
 IC REG LDO ADJ 10A TO220 |
 LX8382A-00CV |
 IC REG LDO ADJ 10A TO247 |